10 étel, melyet bátran megoszthatsz a kutyáddal

Milyen házi kosztból kaphat a kutya? Nézzük meg, melyek azok az ételek, amelyeket kutyánk is nyugodtan fogyaszthat.

Ugye te is észrevetted, hogy ahol az étel van, általában ott a kutya is. Ahogy mondani szokták, sajnáljuk a nem kutyásokat, mert nekik le kell hajolniuk felvenni a leesett kaját. De milyen házi kosztból kaphat egyáltalán? Nézzük meg, mit ehet a kutya.

Kristály tiszta, reménytől csillogó szempár. Tekintete ide-oda cikázik, ugrál villáról tányérra, majd lassított felvételként követi végig az evőeszköz útját a szánkban landoló finom falattal, hogy ezt követően esdeklő, toporzékoló testbeszéddel, tekintetünket fürkésző, szemrehányó pillantásokkal követelje sajnálatunkat: „gazdi, adj már nekem is, nem látod, hogy milyen jó vagyok?”

Ismerős ugye?

A gazdik zöme ilyenkor elgyengül, hiszen ki tudná sziklaszilárdan állni kutyája semmihez sem fogható tekintetét. A nevelés szempontjából persze fontos kérdés, hogy szabad-e vagy sem az asztalról ételt adni neki, viszont azon sem árt elgondolkodni, hogy egyáltalán melyek azok az ételek, amelyeket megoszthatunk kedvencünkkel.

Vannak ugyan tiltólistás élelmiszerek, léteznek azonban olyan zöldségek, gyümölcsök, húsok, gabonafélék, tejtermékek, melyeket – bár mértékkel – bátran adhatunk kutyánknak, hiszen szervezetük ugyanúgy hasznosítani tudja a benne rejlő fontos tápanyagokat és vitaminokat, mint az emberé.

Sokan nem tudják, hogy a kutyák attól függetlenül, hogy ragadozók, ugyanúgy ehetnek zöldségeket és gyümölcsféléket, mint az ember. Ősük, a farkas ugyanis, mikor az elejtett vadat elfogyasztotta, nem csak a húst ette le a csontról, ugyanúgy megette a növényekkel teli gyomortartalmat is, sőt, zsákmány híján ő is gyümölcsökkel és zöldségekkel tartotta fenn magát.

Lássuk hát, melyek is azok a bizonyos ételek, melyeket kutyánk is nyugodtan fogyaszthat. Hogy az asztalról-e? Minden gazdi döntse el maga.

mit ehet a kutya

Mit ehet a kutya?

1. Tojás

A tojás az egyik legjobb teljes értékű fehérjeforrás, melyben minden esszenciális aminosav megtalálható, így nemcsak az izomépítésben van szerepe, hanem például a gyönyörűen csillogó és puha szőrzet kialakulásában is.

Egyszerű, ámde nagyszerű. Akár nyersen adjuk, akár főzve, rendkívül jó tápanyagforrás kedvencünk számára. Sőt, nem csak a fehérje és a sárgája adható, gyakorlatilag a tojás minden részét felhasználhatjuk, hiszen a tojáshéj kiváló kalciumforrás is, mely segíti a csontok és a fogak egészségének megőrzését.

Na de mégis mennyi az annyi?

Mindent szabad, csak mértékkel, tartja a mondás, így akár főzve adjuk, akár nyersen, a mértékre figyeljünk. A túl sok tojás nem jó. Kölyökkorban és idősebb kutyáknál emésztési zavarokat okozhat, a benne található avidin enzim pedig nyers fogyasztás esetén gátolja a biotin felszívódását a tápcsatornából, így a szervezet könnyen vitaminhiányos állapotba kerülhet. Ez a veszély azonban a tojás megfőzésével megelőzhető, hiszen az említett enzim hő hatására elveszíti biotin megkötő képességét.

A tojás héját javasolt megtisztítani, mielőtt kutyánknak adjuk az esetleges szalmonellafertőzés elkerülése érdekében. Egy kis idő ráfordítással pedig akár tojáshéj port is készíthetünk belőle, melyet kedvencünk ételébe keverhetünk.

2. Túró

A tejtermékekben lévő laktózt a kutyák szervezete nem képes megemészteni, ezért ezeket is csak mértékkel javasolt adagolni. A túró azonban kis mennyiségben nem okoz problémát, sőt, kiváló fehérjeforrásként szolgálhat.

3. Répa

A répa bővelkedik vitaminokban, rost-és antioxidáns tartalma pedig szintén figyelemre méltó. A fogyasztásával a szervezetbe juttatott béta-karotin, kálium, niacin, kalcium, foszfor, magnézium, valamint A, B, C, D, E, K-vitamin hozzájárul az általános egészség fenntartásához, az immunrendszer megfelelő működéséhez. Rágcsálása tisztítja a fogakat, lefoglalja kedvencünket, nem mellesleg pedig hozzájárul a szemek megfelelő egészségének fenntartásához. Akár püréként, akár nyersen jutalomfalat vagy rágóka gyanánt, a répa kiváló választás kedvencünk számára.

4. Cékla

A cékla köztudottan a vörösvérsejtek regenerálásában jeleskedik. Édeskés íze miatt könnyű megetetni kedvencünkkel. Ásványi anyag tartalma rendkívül magas, a benne lévő B9 vitamin miatt jelentős szerepe van a vérképzésben, a betain nevű vörös festékanyaga pedig tumorellenes hatású. Folsavtartalma elősegíti a magzatok fejlődését, ezért akár szoptatós kutyáknak is bátran adható. Akár nyersen, akár főzve, a levével együtt adható.

mit ne adj kutyádnak

5. Fokhagyma

A fokhagyma megosztja a kutyás társadalmat, mivel a hagymafélék úgynevezett szulfur vegyületeket tartalmaznak, amelyek a G6PD, a vörösvérsejtek védelméért felelős enzim aktivitását csökkentik a szervezetben, és amennyiben ennek az enzimnek az aktivitása tartósan, nagymértékben csökken, kóros vérszegénység alakulhat ki. Ettől azonban nem kell tartani, hiszen tanulmányok alapján a mérgező mennyiség egy 30 kg-s kutyánál legalább 3-500 cikk, azaz 1-1,5 kg fokhagyma elfogyasztása lenne.

Azon túl, hogy stimulálja az immunrendszert, rengeteg vitamint és antioxidánst tartalmaz, az egyik legjobb baktérium- és gombaölő, valamint értisztító hatású fűszernövény. Jó hír a gazdiknak, kutyáknak egyaránt: kullancsszezonban kifejezetten ajánlott, mivel az allicin tartalom miatt meglévő jellegzetes illat elfedi a kutya tejsav illatát, így tökéletes kiegészítője lehet a kullancsok elleni védekezésnek. Nyersen, felszeletelve bátran az ételébe keverhető.

6. Áfonya

A fekete és vörös áfonya igen erős antioxidáns, mely tulajdonságának köszönhetően jelentős segítséget jelent a szabadgyökök legyőzésében, így csökkentve a rosszindulatú daganat kialakulásának esélyét. Rengeteg vitamint tartalmaznak, alacsony kalóriatartalmuk miatt pedig az egyik legegészségesebb gyümölcs kutyánk számára. A fekete áfonya kutatások alapján nem csak az idős kutyák kognitív funkcióját javítja, hanem a mentális öregedést is késlelteti. A vörös áfonyában található speciális anyag pedig csökkenti a húgy PH értékét, ezzel pusztítja el a savakra érzékeny baktériumokat, így akadályozva meg a húgyvezeték baktériumos fertőzését.

7. Méz

Nagy energiatartalma és édes íze miatt sokakban fel sem merül, hogy adható kutyáknak, pedig kis mennyiségben, és nem feltétlenül rendszeresen adagolva kifejezetten egészséges felnőtt kutyák számára, hiszen ugyanazokat az élettani hatásokat váltja ki kutyákban, mint az emberekben. Kölyökkutyáknak azonban ne adjunk mézet, mivel tartalmaz egyfajta baktériumot, mely az emésztőrendszerre és az idegrendszerre hatást gyakorló neurotoxint termel.

Mivel azonnal hozzáférhető energiaforrás, ezért inkább az aktív életmódot folytató, valamint legyengült kutyáknak szokták javasolni. Bár minden méz kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, a mézek közül is a legjobb a manuka méz.

A manuka méz az egyik legerősebb gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatással bíró méz, mely segítséget nyújthat a káros baktériumok, vírusok és gombák legyőzésében. Természetes metilglioxálban (MGOTM ) gazdag, melynek köszönhetően még az antibiotikumokra is rezisztens szuperbaktériumokkal is elbánik.

Meglepő, hogy még a fogak egészségének megőrzésében is szerepe lehet, ugyanis segít megelőzni a fogínygyulladást és a foglepedéket.

8. Rizs

A rizs, mint az egyik legalapvetőbb élelmiszer nem csak az emberek számára könnyed megoldás, ha lassú felszívódású, könnyen emészthető szénhidrátokról van szó, hanem kutyánk számára is előnyös lehet, pláne, ha beteg, legyengült állatról van szó. Segíti az emésztést, kíméli a gyomrot és a beleket. Fontos, hogy sótlan, fűszerektől mentes párolt vagy főtt rizst adjunk kutyánknak. Az sem baj, ha kicsit pempősre főzzük.

9. Máj

Az összes belsőségről elmondható, hogy értékes tápanyagszállítók, mégis a máj a legfontosabb, melyet kutyánk is teljes nyugalommal fogyaszthat. A máj a szervezet egyik legfontosabb A vitamin forrása, s mint ilyen, kiváló hatással van a bőr, a nyálkahártyák, a szem, a fogak, a csontozat egészségére. Nem csak A vitamin tartalma kiemelkedő, hanem foszfortartalma is, mely a kutya számára esszenciális ásványi anyag.

Előfordulhat, hogy a májat kedvencünk erős íze miatt elsőre nem fogja szeretni. Ilyenkor forró vízbe kissé főzve, vagy pici zsiradékon megpirítva is adható. Ha így adjuk, biztosak lehetünk elégedett tekintetében.

10. Húsok       

Legyen szó csirke-, marha-, ló-, vagy egyéb fajtájú húsokról, halakról, bátran adhatjuk kedvencünknek, egy – két alapvető szabály betartása mellett. Az első és legfontosabb, hogy disznó húsát nyersen tilos a kutyának adni, mivel Aujeszky-féle betegséget (álveszettség) okozhat. Főzve nincs akadálya, mivel az ezt okozó vírus hőkezelés hatására elpusztul. A csirkehúsnál pedig figyelemmel kell lennünk arra, hogy ez tartalmazza a legkevesebb jódot a húsok közül, így természetesen nem megfelelő, ha csak csirkehusit etetünk kutyánkkal.

Mielőtt húst adunk kutyánknak, érdemes azt valamilyen hőkezelésnek alávetni, legyen az akár fagyasztás, akár főzés/párolás/sütés a fertőzések elkerülése végett.

Bármelyik itt felsorolt finomságot adjuk is neki, a mértékről sohasem szabad megfeledkeznünk.

Micsoda lista, látod gazdi, már nyalom is a számat!

Mister Doggy Azték Nyakörv

Azték csatos nyakörv az attraktív minták kedvelőinek. Feltűnő, vibráló színeivel kedvenced a legcsinosabb lehet a séták során. Válaszd szettben!